Konjic, Jablanica, Mostar, Blagaj, 20. 3. 2019.

Četvrti dan Programa međunarodne razmjene učenika gosti iz Švedske sa našim učenicima započeli su u 08.00 sati, a putovanje su usmjerili ka jugu naše domovine u pratnji profesora Adnana Bilajca. Prvo odredište naših gostiju i učenika bila je radionica i prodavnica ručno pravljenog namještaja „Rukotvorine Nikšić“ u Konjicu. Svjedočili su se sa načinu izrade, dizajnu i obradi ručno ukrašenih i u svijetu dizajna nagrađenih serija ili pojedinačnih komada namještaja.

Pauza je uslijedila u Jablanici gdje su se upoznali sa osnovnim činjenicama o Bitki na Neretvi, poznatijoj kao Bitka za ranjenike. Zatim, u ugodnoj atmosferi put su nastavili prema najvećem hercegovačkom gradu.

U Mostaru ih je današnji vodič, Ibrahim Dizdar, proveo i informisao o hronologiji nastanka i detaljima izrade i obnove Starog mosta, životu u Mostaru prije, za vrijeme rata i nakon perioda obnove. Obišli su odbrambenu kulu Starog mosta, Muzej Stari most i Muzej kući Džemala Bijedića. Zahvaljujemo se vodiču na izvanrednom angažmanu tokom današnje posjete.

Poslije obilaska Mostara,Tekija u Blagaju je bila slijedeća destinacija njihovog putovanja. Učenici su slušali informacije o tekiji, dervišima, radu tekije te uživali u prelijepom vremenu i fascinantnom Vrelu rijeke Bune. U kasnim poslijepodnevnim satima uputili su se nazad ka Sarajevu.