Srebrenica, 19. 3. 2019.
Trećeg dana realizacije programa Međunarodna razmjena učenika iz Švedske protekla je u ugodnoj vožnji prema istočnobosanskom gradu Srebrenica. Preko Olova i Kladnja učenici su pristigli na planiranu destinaciju u 12.00 sati. Njihov domaćin bio je Azir Osmanović, sudionik srebreničkih ratnih dešavanja. Sve vrijeme tokom posjete bio je na raspolaganju posjetiocima, uloživši veliki trud i želju s ciljem da što objektivnije i vjerodostojnije približi učenicima život devedesetih godina u Srebrenici, nerjetko spominjući i detalje iz svog života tokom tih godina. Poklonio je nekoliko knjiga gostima iz Švedske sa namjerom da prenesu svojim sugrađanima informacije o Srebrenici uz želju da se nikada nigdje na svijetu to ne ponovi.
Nakon što su obišli mezarje, stalnu postavku ratne izložbe i pregledali film, otišli su u grad Srebrenicu, gdje su mogli osjetiti prostor povezujući događaje koji su se dešavali devedesetih godina sa određenim lokacijama, te kako danas iste izgledaju, ali, i kako se danas živi u Srebrenici.
Povratak u Sarajevo uslijedio je u 16.00 sati istim putem.