Srednja škola za okoliš i drvni dizajn Sarajevo odabrana je za domaćina 14. Alpe-Adria šumarske olimpijade, koja će se održati na lokalitetu devastirane Srednje šumarske škole na Ilidži u periodu od 11.04.2019. do 12.04.2019. godine.

Cilj učešća u ovom takmičenju je predstavljanje škole i saradnja između srednjih strukovnih škola i institucija visokog obrazovanja iz sektora šumarstva EU u zemljama članicama Alpe-Adria Asocijacije, a vezana je za razvoj i unaprijeđenje kvaliteta obrazovanja, kao i promocija uređaja koji se koriste u šumarstvu. Na ovom prestižnom takmičenju škole iz Austrije i drugih evropskih zemalja imaju značajnu sponzorsku podršku, za razliku od bh. škole.
Takmičenje se održava u sljedećim disciplinama:

1. Obaranje dubećeg stable;
2. Precizni rez;
3. Kombinirani rez;
4. Promjena lanca;
5. Kresanje grana.

Da bi se opravdalo ukazano povjerenje i postigli što bolje rezultati, školi je neophodna finansijska podrška i pokrivanje troškova za veći broj usluga kao kao što su: hrana za sve učesnike (dva dana takmičenja), iznajmljivanje razglasa, iznajmljivanje eko toaleta, iznajmljivanje bine, kupovina svih medalja i pehara, štampanje majica, angažovanje zaštitarske službe, hitne pomoći, policije, vatrogasaca, nabavka kablova za električni vod, iznajmljivanje kontejnera za sudije i drugo.

Na osnovu naprijed navedenog, molimo sve kolege/ice, preduzeća i institucije da daju podršku školi i našim mladim takmičarima, na način da izvrše plačanje neke od prikazanih obaveza (stavki), jer takmičarski, naši dragi učenici mogu parirati svojim vršnjacima iz Austrije, Hrvatske, Italije, Češke, Slovenije i dr.

Sigurno da ovo takmičenje ima i nacionalni karakter, od podizanja državnih zastava zemalja učesnica na jarbole, gdje se održava svečano otvaranje, svečane povorke ekipa učesnica i znakovlja pojedine zemlje, svečanog otvaranja i predstavljanja ekipa, pred lokalnim stanovništvom i gostima koji su došli pozdraviti učesnike, do stavljanja na korištenje promotivnog materijala, kojim svaka zemlja sudionica može zainteresiranima predstaviti svoje stručne i turističko-privredne potencijale, te i reklamirati svoje kompanije. Prilika je to posebno zemlji domaćinu, da se predstavi u što ljepšem svijetlu.
Do sada podršku su iskazali KJP “Sarajevo šume” i KJP “Zaštičena prirodna područja KS”, ali ta pomoć neće biti dostatna za kvalitenu organizaciju ove značajne manifestacije.

Kako bi svi dali puni doprinos navedenoj manifestaciji, molimo Vas da u skladu sa Vašim mogućnostima date podršku mladima Bosne i Hercegovine, a u ovom slučaju učenicima Srednje škole za okoliš i drvni dizajn Sarajevo, da na najbolji mogući način predstave školu i Državu Bosnu i Hercegovinu.

Kontakt podaci:

SREDNJA ŠKOLA ZA OKOLIŠ I DRVNI DIZAJN SARAJEVO