Glavna tema ovogodišnjeg programa razmjene učenika je "Demokratija, ljudska prava i održivo društvo". Cilj je da svi sudionici upoznaju važnost navedene teme, uspoređujući švedsko i bosanskohercegovačko društvo,
Svi učenici koji će sudjelovati u ovom programu sudjeluju u aktivnostima kroz nastavni plan i program predmeta Demokratija i ljudska prava i Sociologija. Procjenjujemo da će u svakoj projektnoj aktivnosti biti uključeno najmanje 25 učenika iz obje partnerske škole. Aktivnosti se sastoje od organiziranih radionica, debata s različitim temama u okviru programa, studijski posjeta nacionalnom parlamentu, obilasku historijski značajnih građevina u bh. gradovima (Sarajevo, Fojnica, Srebrenica i Mostar), te sudjelovanju u nastavnim aktivnostima škole.