HORTIKULTURA – SMJER KOJI SAM IZABRALA

Moj prvi i jedini izbor pri upisu u srednju školu, prije četiri godine,  bila je Srednja škola za okoliš i drvni dizajn, htjela sam da upišem striktno smjer Tehničar hortikulture.

To sam i uradila. Razlog tome je posebno razvijena privrženost biljkama, estetci, dekorativnosti. Nikada mi nije manjkalo empatije prema prirodi i njenim blagodetima. Sve što sam očekivala da će mi srednja škola pružiti, ostvarilo se pa i više od očekivanog. Niti jednog momenta za četiri godine školovanja  nisam se pokajala što sam odabrala  ovu srednju školu i ovaj smjer. Profesori su,  prije svega,  veliki prijatelji učenicima, uvijek su tu da pomognu u svim nejasnoćama i brigama koje nosi srednjoškolsko obrazovanje. Nikada jedna propuštena lekcija nije bila bitnija od razgovora sa učenicima o tinejdžerskim problemima. Nastava je zanimljiva, postoji i praktični dio koji mnogo pomaže  učenicima da prepoznaju časove stručno teroijske nastave, da uživo vide ono što uče u učionicama. Česte akcije pošumljavanja, posjete fabrikama, rasadnicima, radionicama doprinose da učenici još više zavole i shvate materiju koju uče.  Iz ove škole izlazim sa dobrom podlogom za nastavak studiranja i obimnim znanjem iz raznih predmeta koji su obuhvaćeni strukom šumarstva i hortikulture.

Također, vannastavne aktivnosti kojih ima mnogo u ovoj školi su mi pomogle da steknem nova znanja i vještine iz oblasti komuniciranja i saradnje sa širom zajednicom.

Moja topla i iskrena preporuka svima koji vole biljke, prirodu, koji vole da provode vrijeme u prirodi i da istražuju, jeste da upišu Srednju školu za okoliš i drvni dizajn. Postoji mnogo smjerova tako da vjerujem da svako može naći za sebe ono što mu najbolje odgovara i što najviše želi da uči naredne tri ili četiri godine.

Đonlagić Selma,  najbolja učenica generacije 2016-2020.