Udruženje Eco Active Natura implementira projekat "Ambasadori čistog zraka" koji finansira Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH, a uz podršku Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i Srednje škole za okoliš i drvni dizajn iz Sarajeva.
Drugi edukativno-ekološki kamp „Ambasadori čistog zraka“ za učenike srednjih škola sa područja Zeničko – dobojskog kantona održao se u periodu od 4.10.2019 do 6.10.2019 u hotelu „Staza“ na Bjelašnici. Učesnici Edukativno-ekološkog kampa „Ambasadori čistog zraka“ su učenici II i III razreda sljedećih srednjih škola:
- GIMNAZIJA “MUHSIN RIZVIĆ” – KAKANJ
- MSŠ “HAZIM ŠABANOVIĆ” – VISOKO
- MJEŠOVITA SREDNJA INDUSTRIJSKA ŠKOLA, ZENICA
Nastavne aktivnosti su realizirane saradnjom sa projektnim timom, volonterima i stručnim kadrom:
- Mr. Maida Haskić, Srednja škola za okoliš i drvni dizajn,
- dr. Zlatan Hamza, doktor u Službi za zaštitu i unaprjeđenje životne sredine Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo,
- Enis Omerčić, Federalni hidrometeorološki zavod
Projekat "Ambasadori čistog zraka" ima za cilj unaprjeđenje svijesti mladih o zagađenosti zraka u FBiH. Projekat je namijenjen učenicima viših razreda srednjih škola iz 3 kantona u Federaciji BiH i bit će implementiran u narednih 12 mjeseci za Kanton Sarajevo, Tuzlanski kanton i Zeničko - dobojski kanton. Kroz nekoliko projektnih aktivnosti kao što su: edukacija putem teoretske, praktične i terenske nastave, vršnjačka edukacija, te informisanje putem društvenih mreža, mladi će se upoznati sa procesima u okolišu, uzrocima, posljedicama, prevenciji i ulozi pojedinca i društva na zagađenje okoliša,
U okviru projekta predviđeno je pokretanje 10 stanica za praćenje koncentracije sumpordioksida (SO2) i čađi na fiksnim lokacijama u 10 škola u Federaciji BiH.