Jedna od centralnih aktivnosti na Programu međunarodne razmjene učenika/ca Srednje škole za okoliš i drvni dizajn i Holavedsgymnasiet je i obavezna posjeta Parlamentu Kraljevine Švedske. Tačan termin za posjetu bio je planiran od 15 do 16 sati u pratnji vodiča. Ovo je najznačajnija lekcija ovogodinje razmjene učenika na temu komparacije uređenja polititičkih sistema ove dvije države, a vezano je za demokratiju i ljudska prava. Švedski Parlament broji 349 zastupnika iz osam političkih stranaka i 29 regija koliko ih ima u zemlji. Naravno, regije sa manjim brojem stanovnika imaju i manje zastupnika u Parlamentu. Izbori se raspisuju svake četiri godine, a Zakoni se usvajaju sa više od 50% glasova zastupnika. Jedna od najvažnijih poslova svake godine je planiranje i usvajanje državnog budžeta, od čega zavisi funkcioniranje svih segmenata društva u cjelini i tada se ulažu maksimanlni napori da Švedska bude na visokoj poziciji razvijenih država EU. Porezne stope variraju zavisno od vrsta roba i usluga. Iznimno veliku korist od ove posjete su imali učenici/ce koji učestvuju u ovom Programu.